شنبه 15 بهمن 1401
اداره کل غله مازندران و دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری تفاهم نامه همکاری امضا کردند
5دی 1401

به گزارش روابط عمومی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران:

اداره کل غله مازندران و دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری تفاهم نامه همکاری امضا کردند

نشست امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با حضور دکتر اسداله تیموری یانسری و مهندس عباسعلی وفائی نژاد برگزار شد.
در این نشست طرفین ضمن بیان پتانسیل و ظرفیت های خود و معرفی فضا ، تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی در راستای همکاری و تعامل متقابل به بحث و تبادل نظر پرداختند.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید محصول در کشور بالا می باشد اظهار داشت: با ایجاد ارتباط دو سویه با مراکز علمی و دانشگاهی می توان به راندن مناسب از سطح کشت محصول رسید.
عباسعلی وفائی نژاد افزود: تنوع واریته هایی که تکثر دارد ولی از لحاظ راندمان پایین می باشند می بایست کنار گذاشته شوند.
وی تصریح کرد: دانشگاه می تواند در کیفیت سنجی محصولات از جمله گندم و برنج در خریدهای تضمینی و توافقی به دستگاه های مرتبط کمک نماید.
مهندس وفائی نژاد اصلاح الگوی کشت را کار بسیار خوبی دانست و گفت: این طرح نیاز به زمان و برنامه دارد و در اجرای آن باید عوامل بسیاری از جمله خاک شناسی منطقه ای را لحاظ کرد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر 45 درصد از اراضی آبی گندم استان به میزان 12 هزار هکتار تحت پوشش کشت قراردادی قرار گرفت.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با اشاره به ضرورت همکاری فیمابین دستگاه های اجرایی با مراکز علمی و دانشگاهی اظهار داشت: سازمانها می توانند بخش تجربه و اطلاعات و دانش تخصصی خود را در اختیار دانشگاه ها قرار دهند و آنها نیز می توانند بخش دانشی و علمی و فن آوری و امکانات آزمایشگاهی خود با دستگاه های اجرایی به اشتراک بگذارند.
مهندس وفائی نژاد تصریح کرد: مراکز تحولات علمی، تحقیق و توسعه و پژوهشی می توانند با ترکیب اطلاعات و تجربیات تخصصی سازمانها با فعالیتهای مطالعاتی خود به رشد و بهره وری آنها کمک کنند که در نهایت رضایت مندی و بهره مندی جامعه را به همراه خواهد داشت.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز با بیان اینکه هم در الگوی تولیدی و هم در الگوی مصرف دچار چالش هستیم اظهار داشت: تصمیم های فصلی و موسمی به شدت آسیب رسان هستند.
دکتر اسداله تیموری با بیان اینکه نظام مسئل کلی استان از تولید تا عرضه را در دانشگاه بسته بندی کردیم افزود: در حال تدوین سند کشاورزی استان در 9 مقوله می باشیم.
وی افزود: نظام رشد و افول مصرف را باید در این سند دید و اعداد و ارقام را واقعی لحاظ کرد.
دکتر تیموری با بیان اینکه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری جزء قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه ها می باشد اظهار داشت: 150 عضو متخصص هیات علمی 110 آزمایشگاه مجهز با امکانات پیشرفته و 200 کارشناس آزمایشگاهی را در مجموعه خود داریم که می توانند در نظارت و ارزیابی در کل زنجیره ارزش و کیفیت سنجی محصولات و فرآیند توزیع و ترویج کشاورزی و اقتصاد کشاورزی کمک نماید.
در بخش پایانی این نشست نیز تفاهم نامه همکاری به امضای طرفین رسید.

دیدگاه خود را بیان کن
متن بالا را در زیر وارد کنید