چهارشنبه 28 مهر 1400
برخورد جدی و قانونی با تعطیلی خودسرانه نانوایان
14مهر 1400

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی و دبیر کارگروه آرد و نان استان مازندران:

برخورد جدی و قانونی با تعطیلی خودسرانه نانوایان

با توجه به تامین بموقع آرد مورد نیاز نانوایی ها انتظار می رود خبازان استان نسبت به تولید نان ماکول و با کیفیت مورد نیاز شهروندان، براساس زمانبندی تعیین شده اقدام نمایند.
مدیر کل غله و خدمات بازرگانی مازندران با بیان این مطلب گفت: اکیپ بازرسی کارگروه آرد و نان بطور مستمر با گشت زنی در سطح شهرستان ها اقدام به پایش نانوایی ها نموده و متخلفین این حوزه را جهت برخورد به دستگاه های ذیربط اعلام خواهند کرد.
وفائی نژاد تصریح کرد: از آنجائیکه تعطیلی خودسرانه موجب تضییع حقوق شهروندان می شود، دستگاهها و تشکلهای نظارتی نسبت به متخلفین برخورد جدی و سریع خواهند داشت و هیچگونه عذری در این خصوص قابل قبول نمی باشد.
دبیر کارگروه آرد و نان استان مازندران با اشاره به بند 12 مصوبه این کارگروه تاکید و بیان داشت: با توجه مصوبه کارگروه آرد و نان استان به ریاست استاندار مازندران هرگونه تعطیلی خودسرانه واحدهای خبازی و عدم پخت براساس تعیین سهمیه با برخورد جدی فرمانداری ها، اتحادیه ها، ادارات صمت، غله، دانشگاه علوم پزشکی و تعزیرات حکومتی از جمله کسر و یا قطع سهمیه مواجه خواهد شد.
مهندس وفائی نژاد با توجه به تعطیلات آخر ماه صفر افزود: سهمیه آرد نانوایانی که اقدام به تعطیلی خودسرانه نانوایی خود کنند و شرایط را برای شهروندان جهت تامین نان دشوار نمایند کسر و قطع خواهد شد و سهمیه مذکور به نزدیکترین خبازی منطقه اختصاص می یابد.
وی با اعلام اینکه تعطیلی نانوایی ها خارج از برنامه ابلاغی از سوی اداره کل غله پیگرد قانونی دارد و موجب کسر سهمیه آن ها خواهد شد، بیان داشت: تعطیلی خودسرانه نانوایی ها به خصوص در روزهای تعطیل رسمی باعث بروز مشکلاتی در تهیه نان مورد نیاز مردم آن منطقه و رجوع به سایر واحدهای خبازی مجاور می شود که با وجود بحران کرونا موجب ازدحام و ایجاد صف های طویل خواهد شد.
وفائی نژاد دلیل دیگر برای پیگیری این تخلف را خروج آرد یارانه ای از شبکه توزیعی خواند و افزود: برخی نانوایی ها آرد یارانه ای پخت نشده را به صورت قاچاق در خارج از این شبکه توزیع نموده و بمنظور سودجویی و کسب منفعت بیشتر حقوق مردم را پایمال می کنند.
مدیر کل غله و خدمات بازرگانی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ریزی تعطیلات نانوایی ها براساس موقعیت جغرافیایی و لحاظ نمودن وضعیت نانوایی های همجوار صورت می گیرد، بیان داشت : پخت نان در نانوایی ها طبق برنامه اداره کل غله با هدف دسترسی آسان شهروندان به نان و حذف صف در این شرایط کرونایی است و هیچ نانوایی حق ندارد خارج از برنامه اقدام به تعطیلی پخت نان کند.
وی تصریح کرد: با تعطیلی خودسرانه نانوایی ها در شرایطی که بحران جهانی کرونا نگرانی های فراوانی بوجود آورده سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید خواهد کرد.
وفائی نژاد در بخش دیگری از سخنانش به تشدید نظارت و بازرسی در تعطیلات و تعزیر 309 واحد خبازی در استان به دلیل تعطیلی خودسرانه واحد صنفی اشاره کرد و گفت: واحدهای صنفی که تعطیلی خودسرانه داشتند از سوی دستگاه های مرتبط از جمله تعزیرات، سازمان صمت و اتحادیه برخورد قانونی صورت گرفت.
دبیر کارگروه آرد و نان استان تاکید کرد: دستگاهها و تشکلهای نظارتی در برخورد با واحدهای متخلفی که تعطیلی خودسرانه دارند اهتمام ویژه ای خواهند داشت.
وی به مسئولیت اجتماعی شهروندان اشاره کرد و گفت: شهروندان نیز می توانند در صورت مشاهده تعطیلی غیرمجاز نانوایان با شماره گیری 124 سازمان صمت و یا شماره پیامک 30001394 اداره کل غله و خدمات بازرگانی مازندران به سلامت و حقوق شهروندی خود کمک کنند.

دیدگاه خود را بیان کن
متن بالا را در زیر وارد کنید